Led Aydınlatma

Zeybek Elektrik    LEED (Leadership in Energy and Environmental Design)

Günde ortalama 8 saat yanan ve hiç bozulmadan yaklaşık 35 yıl çalışabilen, üstelik sıradan bir ampulden on kat daha az elektrik enerjisi tüketen bir aydınlatma sistemi mümkün olabilir mi ?

İşte aradığınız bu sorunun cevabı LED ampul teknolojisinde gizli.

Kısa adıyla LED yani Light Emitting Diode olarak adlandırılan bu teknoloji artık otomobillerde, sokak aydınlatmalarında, evlerimizde, sanayi ve iş yerlerinde olmak üzere birçok alanda tercih edilmektedir.

Bu teknolojinin en çok tercih edilme sebeplerinden biriside daha önce de bahsettiğimiz muhteşem bir dayanıklılığa sahip olmasıdır.

Amerika pazarının yaklaşık %50 ‘sini ele geçirmesi durumunda bu teknolojinin getirisi elektrik enerji tüketimini 17 gigawatt azaltacağı ve bu durumda yaklaşık olarak 17 nükleer santralin gücüne eş değer olacağı tahmin edilmektedir.

Diğer yandan alt yapısı iyi gelişmemiş olan ülkeler için vazgeçilmez bir teknoloji olduğu öne sürülmektedir. Buna sebep olarak ise normal ampullerin çeyrek wattı güçte aynı ışığa sahip olmasına dikkat çekilmektedir. Bu şekilde az gelişmiş ülkelerde enerji tüketimin optimum düzeyde tutulması bu ülkeler ekonomik anlam da büyük karlar getirecektir. Bu duruma örnek vermek gerekirse Nepal ve Sri Lanka’da 700 ev okulu donatan özel bir kuruluş bu girişimi kanıtlamış olup, 100 watt’lık LED 60 mekanı aydınlatmaya yettiğini gözlemlemiştir.