Tasarruflu Aydınlatmada Uygulayacağımız Püf Noktalar

Tasarruflu Aydınlatmada Uygulayacağınız Püf Noktaları (Sümeyye Gülep)

Evlerimizde kullandığımız alanın tipine göre ışığın rengi, aydınlatma seviyesi ve yönlendirmesi ayrı ayrı seçilmelidir.

Hangi odada nasıl bir aydınlatma seçilmelidir?

Oturma odaları çoğunlukla günün yorgunluğunu attığımız alanlardır. Bu nedenle dinlendirici bir atmosfer seçilmelidir. Eğer bu alanlarda çalışma köşemiz de varsa bu köşe biraz daha taze ve canlılık içeren bir alan olmalıdır. Dinlenme alanları için sarı ışık, iş yapılan alanlar için ise beyaz ışık kullanılmalıdır. Çünkü sarı ışığın rahatlatan bir sıcaklık seviyesi vardır. Salonlarımızın ve oturma odalarımızın tavanlarını kullanılan alanlara göre farklı armatürlerle göze hoş gelecek ve fonksiyonel şekilde döşeyebiliriz.

Mutfaklar, faal olarak iş yapılan alanlar olduğundan beyaz ışık tercih edilmelidir. Ada tipi olmayan mutfaklarda sadece tavan aydınlatması konforlu bir yemek yapma ortamı sağlamaz. Bu nedenle klasik mutfaklarda tezgah üstü aydınlatmayla kişilerin sadece sırtından olan aydınlatma, yüzünden de sağlanmış olur.

Yatak odaları dinlenme ve uyku alanları olduğundan sarı ışık tercih edilmelidir. Lambanın gücü orta şiddette olmalı ve armatür tipi olarak endirekt aydınlatma tercih edilebilir. Giyim bölümü varsa oraya daha yüksek güçte bir aydınlatma noktası oluşturulabilir.

Banyo ve tuvaleti içeren ıslak hacimler beyaz ışıklı tercih edilebilir. Sık aç-kapa durumunda ömrü kısaldığından, ıslak hacimlerde floresan tercih edilmemelidir. Tüm odalarda LED ampuller, şerit LED’ler tercih edilebilir. Görsellik planlanan şerit LED’ler, kalıcı olarak yerleştiriliyorsa kaliteli bir LED’in seçilmesini öneriyoruz. Aksi takdirde sürekli bozulan LED’lerle yapılan kalıcı tasarımla işçilik maliyeti çıkabilir.

Verimli aydınlatma uygularken bunlara dikkat edin!

  • En verimli ampulleri kullanın. Eşe dosta danışarak aldığınız ampuller verimsiz olabilir. Floresan lambaları artık tarihe gömmenin vakti geliyor. LED lambaların, her türlü kullanıma uygun birçok çeşidi bulunmaktadır. İstediğiniz özellikleri sağlayan bir LED ampul muhakkak vardır.

  • Bazı evlerde tüm odaların ışıkları açıktır. Sadece ihtiyacınız kadarını açın. Paranızın bol olması demek, tüm ortamları aydınlatabilirsiniz anlamına gelmiyor. Sayaç çalıştıkça sizin eviniz için enerji üretilmektedir. Sadece kendimizi değil gelecek nesilleri de düşünmeliyiz.

  • Minimalist olacağız diye odaları kapkara koyu renklere boyamayın. Yeni trend olan koyu renkli duvarlar enerji tasarrufu için son derece verimsizdir. Çünkü açık renkli duvarlar ışığı ne kadar iyi yansıtıp güzel bir aydınlatma sağlıyorsa, koyu renk de bunun tam tersidir. Yüksek güçlü aydınlatmaya ihtiyaç duyulur.

  • İmkanınız varsa evinize büyük pencereler taktırın. Hem eviniz daha ferah bir görüntüye kavuşur hem de doğal ışığı içeri alarak yüksek oranda doğal bir aydınlatma elde edilmiş olur.

  • Zamanla lambalar ve armatürler tozlanmaktadır. Tozlanan aydınlatma ürünlerinin ışığı yansıtma düzeyi de azalır. Bu nedenle lambalarınızı ve armatürlerinizi temizlemeyi ihmal etmeyin.

  • LED ampul satın alırken kalitelisini ve uzun ömürlüsünü almaya çalışın. Kalitesiz LED’ler kısa zamanda bozularak size kar yerine zarar ettirebilir. Zaten kaliteli LED’ler kendini kısa süre içerisinde amorti edecektir.

  • Lambaların dimmerlama özelliğini kullanın. Dimmerlar, evlerimizde çoğunlukla anahtarlama elemanı olarak kullanılmasa da ortam ambiyansını ihtiyacınız kadar düzenlemeye yardımcı olur. Eğer bunu yapma şansınız yoksa, tek bir aydınlatma noktasına 2-3 adet ampul içeren avize takarak da bu sistemi tasarlayabilirsiniz.